ASCEND 2019 ENDORSEES


Pennsylvania

TOM DUERR     - Election on Nov 5, 2019  Allegheny County Council - District 5

TOM DUERR - Election on Nov 5, 2019

Allegheny County Council - District 5

JAMIE GAUTHIER   - Won primary 5/21/2019  Philadelphia City Council - District 3

JAMIE GAUTHIER - Won primary 5/21/2019

Philadelphia City Council - District 3

COUNCILMEMBER HELEN GYM   - Won primary 5/21/19  Philadelphia City Council - At Large

COUNCILMEMBER HELEN GYM - Won primary 5/21/19

Philadelphia City Council - At Large

JUDGE TRACI MCDONALD KEMP   - Won primary 5/21/19  Washington County Court of Common Pleas

JUDGE TRACI MCDONALD KEMP - Won primary 5/21/19

Washington County Court of Common Pleas

JESSICA ROTHCHILD   - Won primary 5/21/19  Scranton City Council - At Large

JESSICA ROTHCHILD - Won primary 5/21/19

Scranton City Council - At Large

ERYN SANTAMOOR    Philadelphia City Council - At Large

ERYN SANTAMOOR

Philadelphia City Council - At Large

HENRY SIAS    Philadelphia Court of Common Pleas

HENRY SIAS

Philadelphia Court of Common Pleas

DR. MONICA TAYLOR     - Election on Nov 5, 2019  Delaware County Council - At Large

DR. MONICA TAYLOR - Election on Nov 5, 2019

Delaware County Council - At Large

KAHLIL WILLIAMS    Philadelphia City Commissioner

KAHLIL WILLIAMS

Philadelphia City Commissioner

 

Texas

DEDE ALEXANDER   Dallas City Council - District 10

DEDE ALEXANDER

Dallas City Council - District 10

MELISSA CABELLO HAVRDA   - Elected 5/4/2019  San Antonio City Council -District 6

MELISSA CABELLO HAVRDA - Elected 5/4/2019

San Antonio City Council -District 6

KARLA GARCIA   - Elected 6/8/2019 (runoff)  Dallas Independent School District - District 4

KARLA GARCIA - Elected 6/8/2019 (runoff)

Dallas Independent School District - District 4

BEN MACKEY   - Elected 5/4/2019  Dallas Independent School District - District 7

BEN MACKEY - Elected 5/4/2019

Dallas Independent School District - District 7

NABILA MANSOOR    Sugarland City Council - District 2

NABILA MANSOOR

Sugarland City Council - District 2

DONA KIM MURPHEY    Pearland Independent School District - Position 5

DONA KIM MURPHEY

Pearland Independent School District - Position 5

QUINTON PHILLIPS  - Elected 5/4/2019  Fort Worth Independent School District - District 3

QUINTON PHILLIPS - Elected 5/4/2019

Fort Worth Independent School District - District 3

JAIME RESENDEZ     - Elected 5/4/2019  Dallas City Council - District 5

JAIME RESENDEZ - Elected 5/4/2019

Dallas City Council - District 5


Virginia

DEL. LASHRECSE AIRD   - Election on Nov 5, 2019  Delegate - 63rd District

DEL. LASHRECSE AIRD - Election on Nov 5, 2019

Delegate - 63rd District

DEL. HALA AYALA   - Election on Nov 5, 2019  Delegate - 51st District

DEL. HALA AYALA - Election on Nov 5, 2019

Delegate - 51st District

DEL. JENNIFER CARROLL FOY     - Election on Nov 5, 2019  Delegate - 2nd District

DEL. JENNIFER CARROLL FOY - Election on Nov 5, 2019

Delegate - 2nd District

DEL. KARRIE DELANEY   - Election on Nov 5, 2019  Delegate - 67th District

DEL. KARRIE DELANEY - Election on Nov 5, 2019

Delegate - 67th District

STEVE DESCANO   - Election on Nov 5, 2019  Commonwealth's Attorney (Fairfax County)

STEVE DESCANO - Election on Nov 5, 2019

Commonwealth's Attorney (Fairfax County)

PHIL HERNANDEZ     - Election on Nov 5, 2019  Delegate - 100th District

PHIL HERNANDEZ - Election on Nov 5, 2019

Delegate - 100th District

DEL. CHRIS HURST     - Election on Nov 5, 2019  Delegate -12th District

DEL. CHRIS HURST - Election on Nov 5, 2019

Delegate -12th District

DALIA PALCHIK   - Election on Nov 5, 2019  Providence District Supervisor (Fairfax County)

DALIA PALCHIK - Election on Nov 5, 2019

Providence District Supervisor (Fairfax County)

SUHAS SUBRAMANYAM     - Election on Nov 5, 2019  Delegate - 87th District

SUHAS SUBRAMANYAM - Election on Nov 5, 2019

Delegate - 87th District

DEL. KATHY TRAN  - Election on Nov 5, 2019  Delegate - 42nd District

DEL. KATHY TRAN - Election on Nov 5, 2019

Delegate - 42nd District

TIA WALBRIDGE   - Election on Nov 5, 2019  Blue Ridge Supervisor (Loudoun County)

TIA WALBRIDGE - Election on Nov 5, 2019

Blue Ridge Supervisor (Loudoun County)

 

Wisconsin

KATE BEATON  - Elected 4/2/2019  Eau Claire City Council - At Large

KATE BEATON - Elected 4/2/2019

Eau Claire City Council - At Large

LUKE FUSZARD   - Elected 4/2/2019  Middleton Common Council - District 5

LUKE FUSZARD - Elected 4/2/2019

Middleton Common Council - District 5

ERIC GENRICH     - Elected 4/2/2019  Green Bay - Mayor

ERIC GENRICH - Elected 4/2/2019

Green Bay - Mayor

SATYA RHODES CONWAY     - Elected 4/2/2019  Madison Mayor

SATYA RHODES CONWAY - Elected 4/2/2019

Madison Mayor

KRISTINA SHELTON  - Elected 4/2/2019  Green Bay School Board - At Large

KRISTINA SHELTON - Elected 4/2/2019

Green Bay School Board - At Large